Listen Live





Weather
Category: Sports

Local Sports

Friday, January 12, 2018

The Mitchell Kernel girl’s basketball team had a great second half that started with a 15-0 run and Mitchell turned a two-point halftime deficit into a 51-40 win at the Corn Palace last night against Yankton.  With the win the Kernel girls ended a four-game losing streak and improved to 3-4 overall and 2-3 in the ESD Conference.  It was the second-long streak of the game as Mitchell went on an 11-0 run in the first quarter after falling behind 4-0 early in the contest.  Mitchell trailed 14-13 after one, trailed 20-18 at halftime but took over 41-31 heading into the fourth quarter before winning by 11.  The biggest lead of the game was 15 points late in the fourth.  Scoring was more balanced for the Kernel girls with three players reaching double figures. Payton Morgan the Shay’s Player of the Game netted 12 points along with Mac Miller with 12 points and Tayler Factor tossed in 10 points. The Kernels had a strong night shooting, hitting 56% from the field and 73% from the free-throw line.  With the loss the Gazelles fall to 3-4 overall and 3-3 in the conference.  Mitchell plays at #4 Brandon Valley on Saturday in Brandon with the KORN News Radio 1490 Pre-Game Show starting at 4:30pm and tip-off is slated for 5:00pm Saturday.  Tuesday Mitchell returns to the Palace to host Huron with the varsity girls tipping off at 6:15pm followed by the boys against Huron at 7:45pm. 

 

In sub varsity scores last night, the Yankton JV won 41-34.  Chelsea Brewster had nine points for the Kernels.  The Mitchell Sophomores won easily 33-18 as Camryn Krogman led Mitchell with 11 points. 

 

It was another close game for the Mitchell Christian boy’s basketball team last night but this time the Golden Eagles could not pull out the win.  Trailing by three points heading the fourth quarter, the game got away from the Mitchell Christian boys basketball team last night as the Andes Central/Dakota Christian Thunder outscored MCS 17-4 in the final period to earn a 57-41 victory at Baas Auditorium.  The Thunder led 12-6 after the first quarter, 23-18 at halftime and held a 40-37 lead after the third quarter. The Golden Eagles struggled offensively in the fourth quarter, only scoring four points as a team.  Ty Vander Pol had 13 points and seven rebounds, Joey Feiner knocked down four 3-pointers for 12 points but MCS finished the game with 23 turnovers.  ACDC improved to 4-3 overall while MCS fell to 3-6 overall and will play at Avon on Tuesday.

 

 

The Mitchell Christian girls lost 47-27 to Andes Central/Dakota Christian last night at Baas Auditorium.  The Thunder jumped ahead 11-3 after the first quarter, led 30-13 at halftime and 38-19 after the third quarter.  Anna Cooper led the Golden Eagles with 10 points and Jocelyn Baas had eight points.  ACDC improved to 5-4 overall while Mitchell Christian falls to 3-4 overall and will play Deubrook Area on Saturday in Madison.

 

South Dakota State University juniors Macy Miller of Mitchell and Madison Guebert each scored 18 points to lead the Jackrabbits to a 69-58 Summit League win at Denver last night in front of just 481 fans at Hamilton Gymnasium.  Miller added seven rebounds and three assists while Guebert sank four 3-pointers.  Freshman Myah Selland of Letcher added nine points, grabbed a career and game-high 11 rebounds and registered four steals and three blocks for the Jackrabbits.  SDSU women improved to 13-4 overall and 3-0 in the League.  Denver fell to 10-8 overall and 1-2 in the Summit.  Miller tallied 18 points giving her 1,405 points in her career, passing former teammate Megan Waytashek's total of 1,390.  SDSU head coach Aaron Johnston is now two wins shy of becoming The Summit League leader in victories with 144.  The South Dakota State women return to action Saturday at 2:00pm when they tipoff at Oral Roberts in Tulsa Oklahoma.  The Jackrabbit Pre-Game Show starts at 1:30pm Saturday on AM 1490 KORN. 

 

The battle of unbeatens in Summit League play lived up to its billing last night at Frost Arena in Brookings as South Dakota State claimed a 78-75 thriller over Oral Roberts in front of 2,221 fans.  Winners of six straight, SDSU, 15-5 overall and 3-0 in the Summit League, shot 44% as a team and hit 10 3-pointers while sinking 16-of-19 free throws on the night.  Mike Daum posted his ninth double-double of the season, finishing with 27 points and 12 rebounds.  Reed Tellinghuisen had 24 points, breaking the 20-point barrier for the second time in the last three games.  David Jenkins Jr. rounded out the double figure scorers with 15 points for the Jack men.  Oral Roberts fell to 7-12 overall and 3-1 in the League.  The Jackrabbit men are 3-0 in Summit League play for the first time since 2010-11.  Mike Daum has 20 double-doubles as a Jackrabbit, tied with Jordan Dykstra for most since 2000-01, when game-by-game stats were readily available.  The South Dakota State men will host Denver Saturday in the 2018 Lamb Bonanza Game with tipoff set for 2:00pm from Frost Arena in Brookings. 

Trey Burch-Manning, Tyler Hagedorn and Tyler Peterson each scored 12 points, as the University of South Dakota men’s basketball team won its first Summit League road game of the season, downing Fort Wayne, 68-58 last night.  USD swept the home-and-home season series last year and has won three straight against the Mastodons for the first time in the series.  Hagedorn also grabbed 11 rebounds to lead South Dakota (15-5, 3-1) while Burch-Manning and Peterson combined to grab another 15 boards.  Matt Mooney, who came into the game averaging 19 points per game in three conference games, finished with 10.  Wednesday the Coyote men return to Vermillion and host Oral Roberts at 7:00pm.  The USD women will host Fort Wayne on Saturday in Vermillion with tipoff set for 1:00pm.  

 

The DWU Tiger men and women basketball team will be back in action on Sunday at the Corn Palace.  The Tiger women, 15-4 overall and 7-3 in the GPAC, will tip-off at 2:00pm Sunday against Midland University, 9-11 overall and 4-6 in the conference.  Tuesday the Tiger women will head to Brookings to play at SDSU at 7:00pm.  It will be a busy week with a road game at Dordt Wednesday and a road game at Doane on the 20th.  The Tiger men, 15-6 overall and 5-4 in the GPAC, will tipoff at 4:00pm Sunday against Midland University, 11-8 overall and 3-6 in the conference, at the Corn Palace.  Wednesday the men head to Sioux Center Iowa to play at Dordt and travel to Crete Nebraska to play at Doane on January 20th.   

 

The Mitchell Kernel wrestling team will host the Jerry Opbroek/Mitchell Invite all day Saturday starting at 10:00am with some of the best Class A and Class B teams coming to town.  The Kernels will also host Brookings on Tuesday at the Senior High Gym at 7:00pm. 

 

The Mitchell Kernel gymnastics team will be at the Huron Invite tonight starting at 5:30pm and then head to Pierre on Saturday for another invite back-to-back this weekend. The Kernels will take a split squad to each event this weekend to try to increase the chances of girls making it to the State Meet.   

 

Eighteen girls’ basketball teams are scheduled to meet at the Corn Palace on Saturday for the 35th Annual Hanson Classic with nine games on the schedule starting at 9:00am.  Howard and Sanborn Central/Woonsocket will play in the 9:00am opener, followed by Timber Lake and Freeman at 10:30am.  Madison and Ethan will play at Noon followed by Class A #4 Dell Rapids against Tripp/Delmont/Armour at 1:30pm.  McCook Central/Montrose will take on Crofton Nebraska at 3:00pm and undefeated Belle Fourche, ranked #5 in Class A, will face cross-state foe Flandreau at 4:30pm Saturday.  A pair of powerful teams will kick off the primetime matchups, with #2 ranked in Class B De Smet taking on Avon at 6:00pm and for the second straight season at the Hanson Classic, the host Hanson Beavers will take on #1 ranked Sully Buttes at 7:30pm.  The finale at 9:00pm will include top-ranked in Class A St. Thomas More, the four-time defending state champions, taking on #4 ranked in Class B Warner.  Admission, good for ALL day, is $10 for adults and $5 for students.  There will be only 10 minutes between each game on the schedule.  Q107-3 Sports will broadcast four games from the Hanson Classic on Saturday starting at Noon with the Ethan game followed by the 1:30pm TDA game.  Q107-3 will then air the Avon game at 6:00pm and Hanson game at 7:30pm Saturday night on 107.3 FM and on-line at q107radio.com with Clint Greenway.      

 

The 5th Quarter Scoreboard Show with Travis Kriens every Tuesday and Friday nights at 10:30pm on AM 1490 KORN and on 107.3 FM Q107-3.  You can also listen on-line at 1490korn.com or q107radio.com for the 5th Quarter Scoreboard Show at 10:30pm Tuesday and Friday nights brought to you by TK Electric and MTI. 

 

The Mitchell Parks & Recreation Department is taking registration for Grades 1-6 boys & girls Little Kernel Basketball Camp, youth wrestling for ages 5-12, grades 3-6 Girls Volleyball and Adult Pickleball.  For more information, stop at the Rec Center on North Main Street, call at 995-8450 or visit cityofmitchell.org.

 

All-session tickets are now on sale for the state high school wrestling tournament.  Reserve tickets for all sessions are on sale now for $45 per seat, while student section general admission tickets are $25. There are no refunds on ticket orders and only all-tournament tickets are sold in advance at the Mitchell Senior High Activities Office.  The State Wrestling Tournament will take place February 23rd and 24th at the Denny Sanford Premier Center in Sioux Falls.  Advanced orders are due by January 24th to the MHS office.

 

The Mitchell Athletic Booster Club is sponsoring a bus trip to the SDSU women’s basketball game on February 10th against Oral Roberts in Brookings.  Deadline to sign-up is Friday January 19th and space is limited.  Please call Steve at 999-8346 to reserve your spot on the bus to watch the SDSU Jackrabbit women play February 10th.  Cost for the ride and the reserve game ticket is only $25 per person.  Watch Mitchell and area players like Macy Miller of Mitchell, Myah Selland of Letcher and Megan Bultsma of Plankinton.  Call Steve today at 999-8346.  Hurry deadline to get on the bus is January 19th.    


CategoriesSports

South Dakota Prep Basketball Scores

Friday, December 15, 2017
Thursday's Scores By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Aberdeen Christian 73, Leola/Frederick 51
Canistota 68, Freeman 42
Chester 61, Elkton-Lake Benton 39
Colome 58, Gregory 45
Corsica/Stickney 50, Mt. Vernon/Plankinton 37
Faith 67, Bison 54
Flandreau 60, Beresford 42
Groton Area 45, Redfield/Doland 40
Hamlin 68, Deuel 59
Herreid/Selby Area 56, Faulkton 35
Hettinger/Scranton, N.D. 66, Harding County 51
Hitchcock-Tulare 49, Wessington Springs 26
Irene-Wakonda 59, Vermillion 46
Kimball/White Lake 59, Mitchell Christian 44
Langford 60, Ipswich 44
Madison 78, Lennox 58
Mobridge-Pollock 50, Timber Lake 40
Platte-Geddes 45, Burke/South Central 39
Sanborn Central/Woonsocket 63, Tripp-Delmont/Armour 49
Sioux Valley 93, Baltic 31
Stanley County 61, Philip 37
Sully Buttes 55, Edmunds Central 42
Yankton 49, Brandon Valley 37
Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket) Quarterfinal
Crow Creek 67, Tiospa Zina Tribal 47
McLaughlin 74, Red Cloud 72
White River 69, Lower Brule 57, OT
Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket) Quarterfinal
Little Wound 68, Crazy Horse 28
Marty Indian 57, St. Francis Indian 54
Todd County 62, Standing Rock, N.D. 36
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Flandreau Indian vs. Sisseton, ppd.

GIRLS BASKETBALL
Aberdeen Roncalli 59, Milbank Area 32
Bon Homme 55, Scotland 47
Corsica/Stickney 33, Mt. Vernon/Plankinton 32
DeSmet 57, Arlington 21
Deubrook 62, Lake Preston 26
Douglas 57, Hot Springs 41
Edmunds Central 52, Sully Buttes 27
Estelline 38, Dell Rapids St. Mary 30
Flandreau 63, Beresford 46
Hamlin 67, Deuel 24
Highmore-Harrold 55, Potter County 47
Hitchcock-Tulare 42, Wessington Springs 12
Kimball/White Lake 59, Mitchell Christian 33
Lennox 45, Madison 42
Leola/Frederick 60, Aberdeen Christian 18
New Underwood 47, Hill City 32
Philip 61, Stanley County 25
Sioux Valley 69, Baltic 26
St. Thomas More 62, Alliance, Neb. 26
Timber Lake 63, Mobridge-Pollock 33
Warner 62, Northwestern 27
Winner 58, Burke/South Central 44
Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket) Quarterfinal
Crow Creek 65, Todd County 40
Pine Ridge 62, Lower Brule 35
Red Cloud 62, Cheyenne-Eagle Butte 59
Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket) Quarterfinal
McLaughlin 62, St. Francis Indian 54
Omaha Nation, Neb. 49, Marty Indian 39
Standing Rock, N.D. 62, Crazy Horse 28
White River 55, Tiospa Zina Tribal 32
Sanford Classic
Brandon Valley 41, Yankton 33
CategoriesSports

South Dakota Prep Media basketball poll

Monday, December 11, 2017
The South Dakota Prep Media basketball poll for the week of Dec. 11 is listed below, ranking the top-five teams, the team’s record, points received and ranking in the previous poll. First-place votes are indicated in parentheses.
Boys
Class AA
1. Aberdeen Central (16) 1-0 91 1
2. Sioux Falls Lincoln (1) 1-0 70 2
3. Sioux Falls O'Gorman (1) 2-0 54 3
4. Harrisburg (1) 0-0 32 4
5. Sioux Falls Washington 1-0 25 5
Receiving votes: Yankton 7, Rapid City Stevens 3, Rapid City Central 2, Sturgis 1.
Class A
1. Tea Area (19) 1-0 95 1
2. Madison 1-0 74 2
3. Sioux Falls Christian 2-0 57 3
4. Dell Rapids 1-0 17 RV
5. Sioux Valley 1-1 15 4
Receiving votes: Flandreau 7, Tri-Valley 5, Pine Ridge 3, Baltic 4, Deuel 2, Red Cloud 2, Sisseton 2, Hamlin 1, Bon Homme 1.
Class B
1. Bridgewater-Emery (16) 0-0 92 1
2. Clark/Willow Lake (3) 1-0 76 2
3. Sully Buttes 0-0 51 3
4. Irene-Wakonda 0-1 27 4
T-5. Canistota 1-0 13 T-5
T-5. Langford Area 0-0 13 T-5
Receiving votes: Warner 3, White River 3, Colman-Egan 2, Corsica-Stickney 1, Arlington 1, Sanborn Central/Woonsocket 1, Oelrichs 1, Freeman Academy/Marion 1.
Girls
Class AA
1. Aberdeen Central (13) 1-0 86 1
2. Harrisburg (6) 0-0 81 2
3. Rapid City Stevens 2-0 43 RV
4. Sioux Falls Lincoln 0-0 31 4
5. Brandon Valley 0-0 22 5
Receiving votes: Sioux Falls O’Gorman 12, Pierre 4, Brookings 3, Sioux Falls Washington 2, Sioux Falls Roosevelt 1.
Class A
1. St. Thomas More (19) 1-0 95 1
2. Lennox 1-0 71 2
3. Hamlin 1-0 39 3
4. Vermillion 1-0 38 4
5. McCook Cent./Montrose 1-0 19 RV
Receiving votes: Dell Rapids 14, Sioux Falls Christian 4, Groton 3, Belle Fourche 1, Tri-Valley 1.
Class B
T-1. Sully Buttes (12) 1-0 78 1
T-1. Warner (6) 1-0 78 2
3. Avon (1) 1-0 53 3
4. De Smet 1-0 43 4
5. Hanson 1-0 8 RV
Receiving votes: Sanborn Central/Woonsocket 6, Ethan 6, New Underwood 5, Deubrook Area 4, Castlewood 2, Alcester-Hudson 1, Menno 1.
CategoriesSports
Social