Listen Live





Weather

Local Sports

Tuesday, February 20, 2018

You can call it a defensive battle or an offensive struggle but either way it was a low scoring Region 4B GBB game last night at the Mitchell Christian gym as Colman/Egan came to town and knocked off Mitchell Christian 23-21 to advance in post season play.  With the loss the Golden Eagles season has come to an end at 5-14 overall.  Senior Charlotte Haag paced the Golden Eagles with 10 points.  The Hawks improved to 8-13 overall and will play Hanson at 3:30pm today in the next round of the Region 4B GBB Tournament at the Huron Arena.

 

The start of the Region 6B GBB Tournament has been pushed back.  The 1st Round games, Colome at Scotland and Gregory at Marty, have been moved from last night to tonight.  The games for tonight have been moved to Thursday night and the Region 6B GBB Semi-Finals will be played on Saturday at 2:00pm and 3:30pm in Yankton at Cimpl Arena. 

 

The South Dakota Media has released their second to last basketball polls of the season for all three classes of basketball for boys and girls.  

 

Boys

 

Class AA

Rapid City Central (25)           14-3   137  3

Rapid City Stevens (1)            14-3   100  1

Harrisburg (2)                         16-3    85   2

Sioux Falls Washington           11-7    47   5

Aberdeen Central                    11-7    34   RV

Receiving votes: Sioux Falls Lincoln 14, Sioux Falls O’Gorman 2, Douglas 1.

 

Class A

Sioux Falls Christian (28)        18-0    140   1

Madison                                  18-1    111   2

Sioux Valley                            18-2      84   3

Dell Rapids                             16-4      44   4

Tea Area                                 14-5      29   5

Receiving votes: Miller 5, Crow Creek 5, Dakota Valley 2.

 

 

Class B

Bridgewater-Emery (23)          17-3   134   1

Sully Buttes (5)                        18-1   116   2

Clark/Willow Lake                   15-4    78    3

White River                             17-2    51    4

Corsica-Stickney                     17-2    34    5

Receiving votes: Canistota 3, Warner 1, Irene-Wakonda 1, Langford Area 1, Colman-Egan 1.

 

Girls

 

Class AA

Aberdeen Central (28)           17-1   140   1

Sioux Falls Lincoln                 15-3   109  2

Rapid City Stevens                 16-3    80   3

Sioux Falls O’Gorman            13-5    62   5

Harrisburg                              13-5    27   4

Receiving votes: Brandon Valley 1, Brookings 1.

 

Class A

Belle Fourche (27)                19-1   136   1

St. Thomas More (1)             17-3   101   2

Hamlin                                  18-2    92    3

Lennox                                  17-3   52    4

McCook Central/Montrose    18-2   32    5

Receiving votes: Aberdeen Roncalli 3, Winner 2, West Central 2.

 

Class B

Sully Buttes (17)                  19-1    124   1

Warner (7)                           17-3    107   2

Faith (4)                              20-0     92    3

Castlewood                         17-2     48    4

Irene-Wakonda                   18-2     20    5

Receiving votes: Hanson 11, Ethan 10, Waubay-Summit 4, Avon 4, Tripp-Delmont/Armour 1.

 

The 7-11 Mitchell Kernel girl’s basketball team will have two more games in the regular season to up their position in the Round of 16 and tonight will be a tough assignment as the Kernel girls host top ranked in Class “AA” Aberdeen Central who come in with an astonishing 17-1 overall record.  The lone loss was to RC Stevens on January 6th in Rapid City.  The Golden Eagles of the Hub City have won 10 in a row including a 47-46 nail bitter in Aberdeen against the Kernels back on January 19th.  KORN News Radio 1490 will have play-by-play of Mitchell GBB tonight starting with the Pre-Game at 6:30pm and tip-off slated for 7:00pm from the Corn Palace.  It will Senior Night tonight for the Kernel girls at the Palace.  After tonight the Kernel girls will travel to Pierre to end the regular season.  The Round of 16 will be on March 2nd.  Mitchell is seeded #12, Aberdeen Central is #1 and Pierre is seeded 11th in the Round of 16. 

 

The Mitchell Kernel boys, 0-18 overall, will travel to Aberdeen Central tonight to battle the Golden Eagles who have improved since a very slow start to the season.  AC is 11-7 overall and have won 8 out of their last 10 after a 3-5 start.  The Golden Eagles soared past the Kernels at the Palace 62-30 back on January 19th.  After tonight the Kernels will end their season on Friday at home against Pierre.  In the Round of 16 Mitchell is seeded 18th, Aberdeen Central is seeded 7th and Pierre is seeded 15th.  The Class “AA” Round of 16 for boy’s basketball will be held around the state on March 3rd.      

 

The GPAC Basketball Tourneys will tip-off on Wednesday and the DWU Tigers have earned a home game in the women and men’s 1st Round at the Palace.  The #10 DWU Tiger women, 25-5 overall, will host Midland University at 6:00pm Wednesday.  Midland is 14-16 overall but Midland was the only team to beat #2 in NAIA Concordia this season overall and in the conference.  The Tiger women beat Midland 79-67 back on November 21st in Fremont Nebraska and again 75-55 on January 14th at the Palace. 

 

The #17 DWU Tiger men, 21-9 overall, will host Hasting College, 20-10 overall, at 8:00pm Wednesday at the Palace.  The Tiger men split with Hastings this season with the Tiger men winning 86-63 December 9th in Hastings and then Hastings returned the favor on January 27th 71-69 at the Palace.  The GPAC Semi-Finals will take place on Saturday at the higher seeds.   

 

Ten Mitchell Kernel wrestlers will be in the practice room this week and getting prepared for the State Meet in Sioux Falls on Friday and Saturday.  Going to state for Mitchell will be Kyler Bauder at 120, Ryan McGinnis at 126, Logan Sparks at 132, Cole Gehrke at 138, Sutton Carpenter at 145, Briggs Havlik at 160, Max Schoenfelder at 170, Carter Max at 182, Carson Max at 195 and Beau Foote at 220.  The State Wrestling Meet gets underway on Friday morning and will finish up on Saturday night at the Denny Sanford Premier Center in Sioux Falls. 

 

The SDSU Jackrabbit women, 22-15 overall and 11-1 in the Summit League, returns to action Wednesday with a 7:00pm tip at the University of South Dakota in Vermillion in the South Dakota Showdown Series game.  Pre-Game Show starts at 6:30pm Wednesday on AM 1490 KORN.

 

The SDSU Jackrabbit men, 23-6 overall and 11-1 in the Summit League, will host rival South Dakota on Thursday in another SD Corn Showdown Series matchup. Tipoff for Senior Night at Frost Arena is set for 7:00pm.  Pre-Game starts at 6:30pm Thursday from Brookings on AM 14190 KORN.   

 

The Post-Season starts tonight around the state in girls’ basketball for Class A and Class B teams.  The two semifinal winners in each class advance to the Round of 16 state-qualifying games March 1 at neutral sites around the state.  Here are the pairings from our area: 

 

Class A

Region 5A GBB

Quarterfinals TONIGHT   

 

At Wagner

 

No. 5 Mount Vernon/Plankinton vs. No. 4 Parkston, 6 p.m.

No. 6 Bon Homme vs. No. 3 Wagner, 8 p.m.

 

At Parker

 

No. 7 Platte-Geddes at No. 2 Parker, 7 p.m.

Top seed is McCook Central/Montrose

 

Semifinals will be held on Thursday

 

Class B

 

Region 4B GBB

 

Quarterfinals TONIGHT 

 

Upper bracket

 

No. 9 Colman-Egan vs. No. 1 Hanson, 3:30 p.m.

No. 5 Sanborn Central/Woonsocket vs. No. 4 Elkton-Lake Benton, 5 p.m.

 

Lower bracket

 

Dell Rapids St. Mary’s vs. No. 2 Ethan, 6:30 p.m.

No. 6 Chester Area vs. No. 3 Howard, 8 p.m.

 

 

Region 6B GBB

 

First round TONIGHT 

No. 9 Colome at No. 8 Scotland, 7 p.m.

No. 10 Gregory at No. 7 Marty, 7 p.m.

 

Quarterfinals on Thursday

 

Upper bracket

 

Colome/Scotland winner at No. 1 Avon, 7 p.m.

No. 5 Kimball/White Lake at No. 4 Burke/South Central, 7 p.m., in Burke.

 

Lower bracket

 

Gregory/Marty winner at No. 2 Tripp-Delmont/Armour, 7 p.m.

No. 6 Andes Central/Dakota Christian at No. 3 Corsica-Stickney, 7 p.m., in Corsica

 

Semifinals on Saturday in Yankton

 

 

 

The 5th Quarter Scoreboard Show with Travis Kriens this week on Tuesday, Thursday and Friday night at 10:30pm on AM 1490 KORN and on 107.3 FM Q107-3.  You can also listen on-line at 1490korn.com or q107radio.com for the 5th Quarter Scoreboard Show at 10:30pm Tuesday, Thursday and Friday night this week and next week brought to you by TK Electric and MTI.

 



Categories: Sports
Social